Adaptacja

Zajęcia adaptacyjne to przystosowanie się dziecka do nowego środowiska, nowych warunków. Dla małego dziecka takim nowym środowiskiem jest przedszkole, gdzie zdobywa ono swoje pierwsze doświadczenia społeczne. Bardzo ważne jest, aby zdobywanie tych doświadczeń przebiegało w atmosferze wzajemnego zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa.

A oto główne czynniki wpływające na trudności adaptacyjne małych debiutantów:

 • zdenerwowanie rodzica i jego przeżycia związane z oddaniem dziecka do przedszkola;
 • brak zaufania do personelu, który w obecnych czasach jest doskonale przygotowany i wykształcony;
 • trudności w nawiązaniu kontaktu z personelem i rówieśnikami;
 • poznanie otoczenia przedszkolnego i opanowanie nowej przedszkolnej przestrzeni;
 • poznanie funkcji pomieszczeń i sposobów korzystania ze znajdujących się tam urządzeń (np. jadalnia,łazienka, szatnia);
 • brak znajomości organizacji dnia w przedszkolu;
 • przyswojenie wymagań dotyczących współżycia w grupie;

Nowe warunki budzą niepokój i niepewność. Potrzebne są pozytywne doświadczenia i czas, aby zaakceptować nową rzeczywistość i przystosować się do niej. Silna więż emocjonalna z mamą i innymi domownikami sprawia, że zostaje zachwiane u dziecka poczucie bezpieczeństwa.

Jeżeli rodzice w pełni akceptują wybrane przez siebie przedszkole, wychowawców, ich metody pracy, to zwiększają sznse swojego dziecka w procesie adaptacji. Dziecko szybciej przyzwyczai się do placówki i zniesie niedogodności, gdy będzie ją postrzegało jako miejsce bezpieczne i atrakcyjne dla siebie i swoich rodziców. Dlatego też rodzic winien przygotować siebie samego i swoje dziecko do nowej roli społecznej, tj. do "roli przedszkolaka".

Kilka praktycznych porad:

 1. poznajcie przedszkole, gdzie będzie uczęszczało wasze dziecko. Np. przez uczestnictwo w dniach adaptacyjnych, wizyty w ogrodzie przedszkolnym i przedszkolu podczas których dziecko zapozna się z personelem i dziećmi z jego przyszłej grupy. Spacerujcie w okolicach placówki, zachwalajcie ją, opowiadajcie dziecku o nowych zabawkach i kolegach.
 2. w czasie pożegnań z dzieckiem bądżcie uśmiechnięci i spokojni. Z waszego nastawienia i nastroju dziecko szybko wyczyta niepokój, złe czy dobre emocje. Musicie być gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach (albo i tygodniach), na płacz, żal, pretensje i odmowę wyjścia z domu. A gdy już jesteście w przedszkolu, stosujcie któtkie pożegnania, gdyż przedłużanie tej chwili wzmaga w dziecku niepokój i negatywne uczucia. Nawet jeśli płacze, pożegnajcie je z uśmiechem i wesołym stwierdzeniem, że przecież teraz może bawić się do woli a mama niedługo przyjdzie. Dzieci 2-3 letnie charakteryzują się niestabilnością uczuć, płaczą a za chwilę są wesołe (tak jak często bywa w domu).
 3. jeśli rozstania z dzieckiem bardziej przeżywa mama, to postarajcie się by dziecko początkowo przyprowadzał tata. Rozstania z ojcami bywają łatwiejsze, wynika to z większej stanowczości mężczyzn i lepszego opanowania emocji.
 4. początkowo starajcie się odbierać dziecko nieco wcześniej, ponieważ małe dziecko ma inne poczucie czsu, i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.
 5. pozwólcie dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu: jakąś przytulankę, ulubioną zabawkę, książeczkę (ale nie smoczek!!)
 6. rozmawiajcie, pytajcie dziecko o wydarzenia jakie miały miejsce w przedszkolu, daje to dziecku poczucie, że przedszkole jest czymś ważnym dla was i dla niego.
 7. starajcie się rozwijać umiejętności samoobsługowe dziecka, ponieważ bardzo często to one są powodem dodatkowego stresu dla dziecka. Pozwólmy dziecku samemu ubierać się i rozbierać, korzystać z toalety (nie z nocnika), umyć rączki i buzię.
 8. postarajcie się, aby wcześniej dziecko miało kontakt z rówieśnikami, np w piaskownicy czy osiedlowym placu zabaw.

Współczesne przedszkola są otwarte i uwrażliwione  na potrzeby rodziców i dzieci, dlatego odważnie przekroczcie ich progi. Przecież wszyscy chcemy aby dzieci czuły się tam wesołe i bezpieczne.

Opracowane na podstawie "Bliżej Przedszkola".

Mapa
stopka
Informacje

stopka

© Copyright 2011 Leśne Wzgórze
Wszystkie grafiki, zdjęcia i teksty podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim.

Leśne Wzgórze
ul. Kwidzyńska 15
81-306 Gdynia
tel.: 58 690 70 12

Projekt i wykonanie - Virtual Services
Test zgodności W3C: HTML
Powered by: Virtual Services

Leśne wzgórze O nas kadra przedszkole żłobek statut Informacje cennik zapisy adaptacja jadłospis plan dnia nowiny kalendarz ogłoszenia zajęcia programowe zajęcia dodatkowe Galeria przedszkole ogród wydarzenia wycieczki zajęcia Kontakt